بهترین کارمندان چه کسانی هستند؟

2020-07-01 0 نظرات

بسیاری از شرکت های موفق و معتبر در حوزه های کاری متفاوت بر این باورند که استخدام نیروهای کار با استعداد و مسئولیت پذیر که توانایی رشد و پیشرفت گام به گام با شرکت یا سازمان را دارند، می توانند در جهت ارتقاء جایگاه شرکت در بین رقبای کاری نیز موفق عمل کنند و تاثیر گذار باشند. کارفرما پس از دریافت رزومه کاری و تجربی افراد طی یک مصاحبه و ملاقات حضوری می تواند بهترین نیروی مورد نیاز خود را استخدام کند. در ادامه به معرفی روش های جذب کارمندان و نیروهای ارزشمند می پردازیم:

فعالیت در زمینه کاری شما :

 افراد در طول عمر کاری خود ممکن است با شرکت و مراکز زیادی همکاری داشته باشند. موفقیت در حوزه کاری گذشته و صرفا اتکا به رزومه ای که شامل تعدادی همکاری موفقیت آمیز بوده، کافی نیست. به حای این کار تمرکز خود را روی افرادی بگذارید که در زمینه کاری شما فعالیت مشابه و با سابقه موفق داشته اند.

سوالات هدفمند بپرسید :

زمان مصاحبه زمان طلایی و مهمی برای شناخت و استخدام نیروی جدید است. به همین دلیل پس از پرسیدن اطلاعات شخصی مختصر شروع به پرسیدن سوالات هدفمند و مشخصی کنید که معیار مناسب و تعیین شده شما برای استخدام است. این سوالات می تواند شامل پرسیدن سابقه کارهای مرتبط و مهارت های تخصصی فرد کارجو باشد. از پرسیدن سوالات کلیشه ای و غیر مرتبط خودداری کنید.

فرد کارجو را به چالش بکشید :

 بسیاری از افراد زمان مصاحبه آن قدر که باید توانایی توضیح و تفسیر مهارت های خود را به صورت کلامی ندارند؛ به همین دلیل آن ها را به چالش بکشید و سوالات معما گونه، آزمون عملی چند دقیقه ای و سوالاتی در حیطه تخصصی کار از فرد کارجو بپرسید تا مطمئن شوید در موارد بحرانی که نیازمند تصمیم گیری سریع هستید، نیروی شما قادر به ارائه راهکار هست یا خیر؟

به یک جلسه مصاحبه اکتفا نکنید :

 بعضی افراد عقیده دارند که کارفرما در 30 ثانیه اول زمان مصاحبه متوجه می شود که آیا فرد مصاحبه شوند مناسب هست یا خیر. زمانی که پس از اولین مصاحبه نیروی مورد نظر و مناسب را پیدا کردید، به یک جلسه مصاحبه اکتفا نکنید و در ملاقات های بعدی از نیروی جدید بخواهید تا در محل کار حاضر شوند؛ میزان تعامل او با کارمندان و کارکنان دیگر را بررسی کنید، زمان حضور کارجو را در نظر داشته باشید (on time بودن)، میزان علاقه و رغبت نیروی جدید برای همکاری را مشاهده و بررسی کنید.

ارتباط صمیمی با کارجو را فراموش نکنید :

 زمانی که در جایگاه فرد مصاحبه کننده یا کارفرما نشسته اید، فراموش نکنید که با فرد کارجو ارتباط صمیمی برقرار کنید تا با روحیات و علاقمندی های او آشنا شوید. برای مثال این سوالات را بپرسید: 1-مشغول مطالعه چه کتابی هستید؟ 2-زمان تفریح چه کاری انجام می­دهی؟ تاکنون به صورت گروهی فعالیت داشته ای؟ پرسیدن این سوالات میزان رغبت و علاقه شخصی به رشد و افزایش مهارت های نیروی کار را نشان می دهد و باعث می شود بهترین کارمندان را شناسایی و استخدام کنید .