رزومه

2020-06-20 0 نظرات

حتما برای شما هم پیش آمده که قبل از مراجعه به سایر شرکت ها، مراکز یا هر ارگان دولتی یا غیر دولتی جهت استخدام کارفرما از شما درخواست ارائه رزومه کاری و تحصیلی را دارد.

در این مقاله همراه ما باشید تا با کلیات و جزئیات آماده کردن و نگارش یک رزومه حرفه ای آشنا شویم، تا در تهیه رزومه به روز باشید.

رزومه چیست؟

رزومه معرفی نامه ای است که طی آن فرد جویای کار یک خلاصه از تجربیات، تحصیلات، مهارت های کاری، سوابق کاری را طی یک فایل pdf, word یا به صورت نسخه چاپی در یک یا چندین صفحه به کارفرما ارائه می دهد.

با مشاهده یک رزومه حرفه ای کارفرما ترغیب و متقاعد می شود که طی یک یا چندین جلسه حضوری یا تلفنی با کارجو ملاقاتی را ترتیب دهد.

به دلیل افزایش رویکرد افراد جویای کار و ارتباط غیر مستقیم آن ها با کارفرما، افراد جویای کار در شبکه های اجتماعی، یا سایت های فعال در زمینه استخدام به دنبال کار مرتبط با سوابق کاری یا مرتبط با تحصیلات خود هستند؛

از این رو رزومه نویسی و ارائه آن به کارفرما علاوه بر ایجاد ارتباط با کارفرما و آماده کردن ذهنیت کارفرما با چگونگی سوابق فرد جویای کار، به عنوان یک فن و مهارت پیشه مهم و اساسی در زمینه کاریابی شناخته می شود.

به همین دلیل افراد زیادی به صورت آنلاین و آفلاین به افراد جهت رزومه نویسی، یا تکمیل آن به افراد کمک می کنند و رزومه نویسی جزء مشاغل مهم به شمار می رود.

 نگارش یک رزومه حرفه ای می تواند یک وجه تمایز مهم نزد کارفرما تلقی می شود

و حتی رزومه نویسی یک مهارت و تمایز بارز و مهم شناخته می شود که در زمان استخدام میزان رقابت بین افراد کارجو را افزایش می دهد.

تاثیر رزومه نویسی در کاهش اتلاف زمان

بسیاری از کارفرمایان ترجیح می دهند زودتر از مراجعه حضوری یا گفتگوی تلفنی با فرد جویای کار، طی یک رزومه کتبی یک ذهنیت و آشنایی کلی از فرد در ذهن داشته باشند تا از اتلاف زمان هر دو طرف کاسته شود.

شاید برای شما هم پیش آمده است که آماده همکاری پروژه ای با شرکت ها یا مراکز غیر دولتی به صورت فریلنسری (دور کاری) هستید،

این جاست که ارسال رزومه واضح و حرفه ای به کمک شما می آید تا به صورت دورکاری نیز به فعالیت خود به عنوان شغل اول یا دوم ادامه دهید.

همچنین این کار می تواند به کارفرما جهت غربالگری راحت و سریع تر برای دسته بندی شغلی، میزان تحصیلات و سوابق کاری و توانایی و مهارت کاری به آن ها کمک می کند.

موارد مهم قابل ذکر در رزومه

  • اطلاعات شخصی: شامل نام، اطلاعات تماس، تاریخ تولد، عکس، محل سکونت است.
  • تحصیلات و مهارت: محل تحصیل و میزان تحصیلات را بدون ذکر دروسی که مشروط شده اید بنویسید.
  • تجربه کاری: توانمندی های مرتبط با کار و مهارت خود را به صورت دقیق و با ذکر مدت زمان همکاری بنویسید.
  • توانمندی ها: اگر به هر زبان غیر فارسی، به هر برنامه یا نرم افزاری تسلط دارید آن را با میزان تسلط ذکر کنید.